суббота, 10 мая 2014 г.

კლასის
                                         საორგანიზაციო  საკითხები 
1. კლასის კონტიგენტის დაზუსტებასასკოლო დოკუმენტაციის  წარმოება
2. სახელმძღვანელოებისა და სასწავლო ნივთების პრობლემის საკითხის 
 მოგვარება
4. გაკვეთილების ცხრილის დადგენა,  დაზუსტება
6. სკოლის შინაგანაწესის გაცნობა მოსწავლეებისათვის და თვალყურის 
დევნება მის შესარულებაზე
8. ინფორმაციების მოკრება მოსწავლეთა სკოლისგარეშე წრეებში 
 ჩაბმულობასთან დაკავშირებით
9. საყოფაცხოვრებო პირობების შესწავლა
10. თვალყურის დევნება აკადემიურ მოსწრებაზექცევებზე
გაცდენადაგვიანებებზე
11. თითოეული მოსწავლის საჭიროებების დადგენის მიზნით საგნის მასწავლებლებთანშეხვედრების მოწყობა 
12. დაკვირვება მოსწავლეთა ინტერესებზემიდრეკილებებზე 
(საჭიროებისამებრ  გათვალისწინება). 
13. მუშაობა ძნელადაღსაზრდელებთან (ჯგუფურადინდივიდუალურად
ბინაზე მისვლამშობლის გამოძახება). 
14. თანამშრომლობა მშობლებთანფსიქოლოგთანსაგნების 
მასწავლებლებთან და სხვა
15. მუშაობა მშობლებთან წლის მანძილზე
16.მოსწავლეთა აკადემიური მოსწრების გაცნობის მიზნით მშობლებთან  ინდივიდუალურიშეხვედრების მოწყობა

ირვეჩემი  მუშაობის პრინციპები 
  •  მოსწავლეებში ნიჭისა და ძლიერი მხარეების აღმოჩენა;
  •  პასუხისმგებლობის და ვალდებულებების განვითარება;
  •  ჩართულობა საკლასო ცხოვრებაში (ზეიმების, ლაშქრობების,ექსკურსიების მოწყობა);
  •  მოსწავლეებთან თანამშრომლობითი ურთიერთობა;
  •  მშობლების ჩართულობა სკოლის ცხოვრებაში;
ბა მოსწავლეთა ინტერესებზემიდრეკილებებზე 
(საჭიროებისამებრ  გათვალისწინება). 
13. მუშაობა ძნელადაღსაზრდელებთან (ჯგუფურადინდივიდუალურად
ბინაზე მისვლამშობლის გამოძახება). 
14. თანამშრომლობა მშობლებთანფსიქოლოგთანსაგნების 
მასწავლებლებთან და სხვა
15. მუშაობა მშობლებთან წლის მანძილზერიშეხვედრების მოწყობა
16.მოსწავლეთა აკადემიური მოსწრების გაცნობის მიზნით მშობლებთან  ინდივიდუალუ















პედაგოგის ინდივიდუალური პროფესიული განვითარების გეგმა

1.ინტეგრირებული გაკვეთილი  (დაგეგმვა და თვითშეფასება)-
2.სასწავლო პროექტი-II სემესტრი
3.ინტერნეტში მოსწავლეებისა და კოლეგებისათვის ბლოგის და სხვა ელექტრონული  საშუალებებით დამხმარე რესურსების განთავსება-
4.კლასის დამრიგებლის სააღმზრდელო სტრატეგია-მთელი წლის განმავლობაში
5. ა)დამხმარე საშუალებებისა და რესურსების შექმნა
   ბ)ადამიანური რესურსების მოძიება და გამოყენება
6.მოსწავლეთა პროგრესი სწავლაში-მთელი წლის განმავლობაში
მოსწავლეთა მიღწევები ოლიმპიადებზე, კოფერენციებსა და კონკურსებში-მთელი წლის განმავლობაში
7.პროფესიული განვითარების ტრენინგებში მონაწილეობა-მთელი წლის განმავლობაში

8.კათედრაზე პრეზენტაციის მოწყობა, საგანმანათლებლო თემის წარმოდგენა-






გაკვეთილის გეგმის  ნიმუში 

გაკვეთილის თემა

საგანი/ინტეგრირებული საგნები
მასწავლებლის/მასწავლებლების სახელი გვარი

სწავლების საფეხური / კლასი

მოსწავლეთა პროფილი
მიუთითოს მოსწავლეთა რაოდენობა კლასში და სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეების საჭიროებები (ასეთის არსებობის შემთხვევაში)
აქტუალობა
რით არის ეს გაკვეთილი აქტუალური, როგორ შეუწყობს მოსწავლეებს ხელს ცოდნისა და უნარ-ჩვევების დაუფლებაში, არსებულ ცოდნასა და ახლადშეძენილ ცოდნას შორის კავშირების დამყარებაში და სხვ.
სასწავლო მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები
რა კონკრეტულ ცოდნას დაეუფლებიან მოსწავლეები, რა უნარებს გამოიმუშავებენ, რა დამოკიდებულებები ჩამოუყალიბდებათ.
ეროვნული სასწავლო გეგმის რომელ შედეგებზე გავლენ.

მოსწავლეთა წინარე ცოდნა
რას უნდა ფლობდეს მოსწავლე, რომ ახლად გადაცემული მასალის ათვისება გაუადვილდეს.
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
რა აქტივობებს განახორციელებს მასწავლებელი დასახული მიზნის მისაღწევად, როგორ მოახერხებს მოსწავლეთა ინტერესის გაღვივებას, წინარე ცოდნის გააქტიურებას, ცოდნის კონსტრუირებას, ახლადშეძენილი ცოდნის გამთლიანებას და შეჯამებას.
რა მეთოდებს გამოიყენებს აქტივობების განსახორციელებლად, რა დროს მოანდომებს თითოეულ მათგანს, როგორ მოახდენს კლასის ორგანიზებას.
შეფასება და თვითშეფასება
როგორ გაზომავს მასწავლებელი, გავიდა თუ არა შედეგზე, შეფასების რომელ ტიპსა და მეთოდს გამოიყენებს, რა კრიტერიუმებით მოახდენს შეფასებას.
სასწავლო რესურსები
ყველა ის რესურსი, რომელიც მასწავლებელს დაეხმარება ეფექტიანი გაკვეთილის ჩასატარებლად


  • სადამრიგებლო პრიგრამა

წლის დასაწყისში მოვიწვევ კრებას და გავაცნობ მოსწავლეებს და მშობლებს ქცევის კოდექსს, შინაგანაწესს და დავამოწმებინებ ხელის მოწერით. მოსწავლეებს მივცემ განმარტებას იმ მიზნით, რომ მათ ამ დოკუმენტში ჩადებული შინაარსი გაატარონ ცხოვრებაში.
ქცევის კოდექსის მიზანია დანერგოს მოსწავლის ქცევის ერთიანი წესები. ხელს უწყობს მოსწავლის მიარ საკუთარი ქცევის მართვას, მოსწავლეთა დისციპლინისა და უსაფრთხო სასწავლო გარემოს დამკვიდრებას
1.








მოსწავლეთა მორიგეობის დაწესება,დღის რეჟიმის გაცნობა და კლასის კუთხის გაკეთება
.მოსწავლეებთან ერთად დავაწესებ მორიგეობის სიას, გამოიკვრება გაკვეთილების ცხრილი. მოსწავლეები უზრუნველყოფენ ოთახის სანიტარულ-ჰიგიენური პირობების, სასკოლო ინვენტარის გაფრთხილებაზე.
ამით მოსწავლეები გაითავისებენ, რომ სკოლა მათი საკუთრებაა.
მოსწავლეთა დოკუმენტაციის მოწესრიგება და საკლასო ჟურნალის წარმოება
ვიზრუნებ მოსწავლეთა პირადი საქმეების სწორ წარმოებაზე. წარვმართავ ჩემს საქმიანობას ყოველდღიური თვალყურის დევნებით მოსწავლეთა დასწრებაზე, ამ მიზნით ვაწარმოებ გაცდენა-დაგვიანების ჟურნალს.უმიზეზო გაცდენა-დაგვიანებებზე მივიღებ ზომებს. კერძოდ, მოსწავლის არგამოცხადების შემთხვევაში გავარკვევ არგამოცხადების მიზეზს და დროულად ჩავაყენებ საქმის კურსში სკოლის დირექციას, თუ მოსწავლემ თვითნებურად გააცდინა, მაშინ მშობელს ან მეურვეს.
ამით ხელს შევუწყობ გაცდენების მინიმუმამდე დაყვანას.
მოვახდენ მოსწავლეთა მიღწევების შემოწმებას, ვუზრუნველყოფ მოსწავლეთა ყოველმხრივ შესწავლას, მათი მიდრეკილებების, მოთხოვნილებების და ინტერესების გამოვლენას. შევაგროვებ ინფორმაციას, დავაკვირდები მათ ქცევას, უნარებს და ცოდნას, გავაკეთებ ჩანაწერებს

სადამრიგებლო საათის ჩატარება
სადამრიგებლო საათს ჩავატარებ როგორც კლასში ასევე სკოლის გარეთ.შეხვედრებზე მოხდება მოსწავლეთათვის მნიშვნელოვანი და საინტერესო საკითხების განხილვა, სწავლისა თუ ურთიერთობებისას წამოჭრილი სირთულეების გაცნობა, გადაჭრის გზებზე ზრუნვა. თითოეული სადამრიგებლო საათის ბოლოს მოხდება მოსწავლისაგან უკუკავშირის მიღება: რა გაიგეს და ისწავლეს მოსწავლეებმა ამ შეხვედრაზე ახალი, რა იყო მათთვის განსაკუთრებით საინტერესო, რა მოეწონათ და რა არ მოეწონათ.
სადამრიგებლო საათი ხელს უწყობს მოსწავლეების პიროვნულ და სოციალურ განვითარებას. აყალიბებს ნდობისა და პატივისცემის ატმოსფეროს.
მშობლებთან ინდივიდუალური შეხვედრები.ხელს შევუწყობ თითოეული მშობლის სასწავლო პროცესში ჩართვას, მშობელთან ურთიერთობისას გამოვიყენებ კომუნიკაციის სხვადასხვა ხერხს:წერილობით, ვერბალურს.მშობელი სისტემატიურად ინფორმირებული იქნება არა მხოლოდ მოსწავლეთა უარყოფითი ქცევის ან დაბალი აკადემიური მოსწრების, არამედ მისი მიღწევების შესახებაც. გავაცნობ თუ რას ვგეგმავ წლის ან სემესტრის განმავლობაში, რა ცოდნას მიიღებს მოსწავლე, რა შედეგს უნდა მიაღწიიოს მან სასწავლო წლის ბოლოს.
ბ)მშობელთა კრებები
სემესტრში ორჯერ ან საჭიროების შემთხვევაში მოვიწვევ მშობელთა კრებას.გადავცემ საჭირო ინფორმაციას და მათგანაც მივიღებ.ღონისძიებების შესახებ შევატყობინებ, რომელსაც უახლოეს მომავალში ვგეგმავ და ვთხოვ, რომ მოსამზადებელ სამუშაობებში შეძლების დაგვარად ჩაერთონ. ვისაუბრებთ იმ სირთულეებზე, რომლებიც წამოიჭრება პროგრამის დაძლევისას და ერთად მოხდება დაძლევის გზის ძიება. კრების დასასრულს ვთხოვ ,რომ მომაწოდონ საკუთარი შთაბეჭდილებები სამუშაო შეხვედრის შესახებ.მაგ: რა მოეწონათ და რა არ მოეწონათ, რის გაუმჯობესებას ისურვებდნენ, რა რეკომენდაციების შემოთავაზება შეუძლიათ და ა.შ. მათი პასუხები დამეხმარება, რომ მეორე შეხვედრა უფრო წარმატებული და ორივე მხარისთვის საინტერესო იყოს.
ზეიმების მოწყობასი აქტიურად ჩაერთვებიან მოსწავლეები. ერთად მოვიძიებთ ინფორმაციებს, ლექსებს,გავანაწილებთ როლებს, ხელოვნების გაკვეთილებზე გააკეთებენ მოსაწვევ ბარათებს. მომზადდება სხვადასხვა ღონისძიებები ერთობლივად, მაგ.ექსკურსიაბი, ლაშქრობები. ამით მოსწავლეებს ჩამოუყალიბდებათ ესთეტიკური გემოვნება, ისწავლიან ექსკურსიის ორგანიზებას.საერთოდ ექსკურსიას დიდი შემეცნებითი და აღმზრდელობით  ფუნქცია აქვს, ისინი აღრმავებენ და აფართოებენ მოსწავლეთა ცოდნას და ხელს უწყობენ თეორიული ცოდნის პრაქტიკულთან შერწყმას.


1სადამრიგებლო  საათი---რას ნიშნავს იყო წარმატებული
მიზანი: მოსწავლეებმა იმსჯელონ  და  გამოხატონ საკუთარი აზრი -თუ  რას ნიშნავს მეოთხეკლასელისთვის იყოს წარმატებული,  ჩამოვუყალიბოთ წარმატებული მოსწავლეების მეცადინეობის ეფექტური უნარ-ჩვევები, მოსწავლეებს მივცეთ რეკომენდაციები.
აქტივობები:
  •  გონებრივი იერიში (  წარმატება და წარმატებული ადამიანი )
  • მასწავლებლის მინი-ლექცია 
  •  ჯგუფებში  მუშაობა (  წინასწარ მოიძიეს ინფორმაცია ყველაზე ცნობილ წარმატებულ ადამიანებზე, აწყობენ პრეზენტაციას.
  • რჩევები
  • დასახეთ კონკრეტული მიზნები
  • • იყავით კონცენტრირებული სასწავლო დროის განმავლობაში
  •  ნუ მოგერიდებათ სთხოვოთ მეგობრებს დახმარება 




среда, 7 мая 2014 г.

რჩევები მასწავლებლებს

1. ყოველი დღე ახლით დაიწყე. 
სიახლე წარმატებულს ხდის სკოლას და ახალისებს სასკოლო პროცესს.
2. ეცადე, ყოველ კვირას მცირედი ცვლილება მაინც შეიტანო სასკოლო ოთახის გაფორმებაში.
3. დატვირთე გაკვეთილი სანახაობითი მასალით.
4. ნუ იჩქარებ ახალი მასალის ახსნისთვის, იცოდეს მოსწავლემ, რომ მთავარი ახსნილის ანალიზი და მისი შეთვისებაა.
5. შენს მიერ შეთავაზებულ ახალ მასალას წინ მოტივაცია წაუმძღვარე.
6. ეცადე, ყველა საკითხი გააშუქო მოსწავლის პროვოცირებით, სწავლების პროცესის ეს მიგნება, მოსწავლის სწავლის ინტერესის გაღრმავებას იწვევს.
7. არ დაგავიწყდეს, კრიტიკულობა ადამიანის უდიდესი მონაპოვარია.
8. გაეპრანჭე შენს მოსწავლეებს, მათ ლამაზი მასწავლებელი მოსწონთ.
9. არ დაგავიწყდეს ყოველ დილით შენს მოსწავლეს კომპლიმენტი რომ უნდა უთხრა.
10. ეცადე, რაღაცას დაჰპირდი და აუცილებლად შეუსრულე, ეს თამაში კომუნიკაბელურს ხდის მოსწავლეს.
11. დამაჯერებლად გამოიყურებოდე - მოსწავლის რწმენის აღზრდაა.
12. ხომ გახსოვს, შენ რომ შენი მოსწავლის მეგობარი ხარ.
13. დაიცავი შენი უფლებები, რათა მოსწავლემ ისწავლოს თავის უფლებების დაცვა.
14. არასოდეს მოიტყუო.
15. იყავი უშუალო, მომთხოვნი და სამართლიანი.
16. დაუმეგობრდი შენი მოსწავლეების ავტორიტეტს.
17. არასოდეს ცუდად არ დაახასიათო ცუდი ადამიანიც კი, ვიღაცის ცუდი ხასიათი ყოველთვის გაამართლე. ბავშვობის ასაკში უკეთესია იცოდეს მან, რომ ამ ქვეყანაზე ცუდი ადამიანები არ არსებობენ.
18. ეცადე, რაც შეიძლება ფერადად დაანახო სამყარო შენს მოსწავლეს.
19. იყავი ფანტაზიორი, მოსწავლე აუცილებლად მოგბაძავს.
20. შენი კოლეგიალობა - კლასის ერთსულოვნებაა.
21. ნუ შეეცდები შენს მოსწავლეებს დაანახო, რომ ყველაფერი იცი, იცოდნენ მათ, რომ შენ ყოველდღე ახალ რამეს სწავლობ, ისინი ანალიზს აუცილებლად გააკეთებენ და მიხვდებიან, რომ მთელი ცხოვრება უნდა ისწავლონ.
22. ძიების უნარი სასწავლო პროცესის გადახალისების მთავარი მომენტია, აზროვნების, გონების წრთობაა.
23. გუნდური თუ ინდივიდუალური მუშაობის დროს გაითვალისწინე კლასის ინტერესი.
24. გამოიყენე ბუნება გაკვეთილის ჩასატარებლად, ეს მოსწავლეებს ძალიან მოსწონთ.
25. ნუ დაგავიწყდება, განათლებაზე მთავარი ხომ მათი ჯანმრთელობაა.
26. ნუ იქნები ნიშნის წერაზე ორიენტირებული, მთავარი ხომ შენი მოსწავლის ცოდნაა.
27. კარგი იქნება, თუ შენს მოსწავლეს მასწავლებლობანას ათამაშებ გაკვეთილზე.
28. მოსწავლის მიერ გამოთქმულ მცდარ აზრს დადებითი არგუმენტები მოუნახე, მიეცი მას
საშუალება თავისუფლად გამოთქვას საკუთარი აზრი.
29. გამოიყენე შენს გაკვეთილზე მოსწავლის მიერ გამოყენებულ რომელიმე საუკეთესო მეთოდი ან 
ფრაზა.
30. შეაქე სუსტი მოსწავლე ყოველ დღე, ის სულ მალე წარმატებული გახდება.
31. გაუკეთე საკუთარ თავს შეფასება და ეცადე მოსწავლემ თვითშეფასების სისტემას სისტემატიური
სახე მისცეს.
32. ხომ იცი, ყველაზე ფაქიზ, ყველაზე სათუთ, ყველაზე ლამაზ ქმნილებას წრთვნი.
33. ყოველთვის გახსოვდეს მოსწავლე ,,ნაძვისხეა,, და შენ მის გარშემო ტრიალებ



თემატური გეგმის სავარაუდო ფორმ


თემატური გეგმა

თემადამასშიშემავალი საკითხები
თემის მოკლე აღწერა
საათების რაოდენობა
თემის ბოლოოს მისაღწევი შედეგი
ძირითადი აქტივობები და შედეგები
რესურსები
შეფასების სისტემა
1







2







3







4









სილაბუსის სავარაუდო ფორმის ინსტრუქცია

 სილაბუსის სავარაუდო ფორმის ინსტრუქცია

კომპონენტი
ინსტრუქცია
1
მასწავლებლის სახელი,
გვარი და საკონტაქტო
ინფორმაცია

2
სასწავლო საგნის
სახელწოდება

3
სწავლების კლასი

4
სასწავლო საგნის
ხანგრძლივობა დასაათების
რაოდენობა

5
სასწავლო კურსისზოგადი
აღწერ
მიუთითეთ სასწავლო კურსის სპეციფიკა,
თავისებურებანიადგილი სკოლისსასწავლო
გეგმაში.
6
სასწავლო საგნისსტატუსი
მოცემულ კლასში
მიუთითეთ სასწავლო კურსის სტატუსი -
ეროვნული სასწავლო გეგმით
გათვალისწინებული/გაუთვალისწინებელი
საგნები
7
სასწავლო საგნის მიზანი
აღწერეთ სასწავლო კურსის მიზნები,რომლის  ფორმულირებისას უნდადაეყრდნოთ ეროვნული
სასწავლო გეგმის საგნობრივ სტანდარტს;
8
ძირითადი თემები
მიუთითეთ ის ძირითადი თემები, რომელთა
გავლასაც აპირებთ წლის განმავლობაში.
9
სასწავლო საგნის ამოცანები
მიუთითეთ ის ნაბიჯები, რომლებიც უნდაგადაიდგას მიზნის მისაღწევად
10
სასწავლო საგნის
აუცილებელი საბაზისო
კომპეტენციები
მოსწავლეთა არსებული ცოდნა და
გამოცდილება, რომელიც აუცილებელია ახალი   ცოდნის დასაუფლებლად.
11
კურსის ორგანიზაცია
11.1. საკლასო მენეჯმენტის
ხერხები


11.2. მეცადინეობის
ფორმები;


11.3. სწავლების მეთოდები
ამ ნაწილში დეტალურად აღწერეთ სასწავლო
კურსში გამოყენებული ორგანიზაციული
ხერხები (მაგ. ჯგუფური, ინდივიდუალური...)

მეცადინეობის ფორმებში იგულისხმება
(ლექციური, სემინარული, ლაბორატორიული
და სხვ.)

სწავლების მეთოდებში იგულისხმება -
სოკრატული, დიდაქტიკური, პრობლემაზე
ორიენტირებული, კეთებით და სხვ
12
რესურსები
მოსწავლის და
მასწავლებლის
სახელმძღვანელო, დამხმარე
ლიტერატურა,
თვალსაჩინოება, ტექნიკური
საშუალებები,
ინტერნეტსაიტები,
ადამიანური რესურსები.
მიუთითეთ ნებისმიერი სახის რესურსი,
რომლის საფუძველზეც კურსი ისწავლება.
სახელმძღვანელოებს, დამხმარე ლიტერატურას
მიუთითეთ ავტორი, გამომცემლობა, გამოცემის
წელი და ადგილი.
13
მისაღწევი შედეგები და
კო
მპეტენციები







თავი IX. საათობრივი ბადე

მუხლი 49. საათობრივი ბადე
1.      საათობრივი ბადე განსაზღვრავს მოსწავლეთა აუცილებელი კვირეული დატვირთვის ოდენობას კლასებისა და საგნების მიხედვით.
2.      საათობრივი ბადე ქართულენოვანი სკოლების დაწყებითი საფეხურისათვის:
კლასი
I
II
III
IV
V
VI
სახელმწიფო ენა
ქართული ენა და ლიტერატურა
7
7
6
6
5
5
მათემატიკა
მათემატიკა
4.5
5
5
5
4
4
უცხოური ენები
პირველი უცხოური ენა
2
2
3
3
3
3
საზოგადოებრივი მეცნიერებები
ჩვენი საქართველო




3
3
სამოქალაქო თავდაცვა და უსაფრთხოება



0.5


საბუნებისმეტყველო მეცნიერებები
ბუნებისმეტყველება
2
2
3
3
3
3
ტექნოლოგიები
ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები
0.5



2
2
ესთეტიკური აღზრდა
სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება
2
2
2
2
2
2
მუსიკა
2
2
2
1-2
2
2
ქართული ცეკვა



0-1


სპორტი
სპორტი
2
2
2
2
2
2
სულ საათების რაოდენობა კვირაში
22
22
23
23.5
26
26
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2013 წლის 3 სექტემბრის ბრძანება №126/ნ - ვებგვერდი, 03.09.2013წ.
3.      ქართულენოვანი საჯარო სკოლებისთვის განკუთვნილი დაწყებითი საფეხურის საათობრივი ბადის ცხრილის განმარტებები:
ა)  I კლასი: მათემატიკა ისწავლება  I  სემესტრში  კვირაში 4 საათი, II სემესტრში  - კვირაში 5 საათი;   ისტ ისწავლება I სემესტრში კვირაში 1 საათი;
ბ)  IV კლასი: სამოქალაქო თავდაცვა და უსაფრთხოება ისწავლება I სემესტრშიკვირაში 1 საათი.
გ) IV კლასი: სკოლას შეუძლია აირჩიოს ორი შესაძლებლობიდან ერთ-ერთი:
1. ასწავლოს მუსიკა კვირაში 1 საათი და ქართული ცეკვა 1 საათი;
2. ასწავლოს მხოლოდ მუსიკა კვირაში 2 საათი.
სილაბუსი (მასწავლებელთათვიs

სილაბუსი (მასწავლებელთათვის)

მასწავლებელი: ----------------------------------
საგანი: --------------------------------------------
დამტკიცებულია -------------------------------- 2010წ.
კათედრის გამგე: --------------------------------

#
გაკვეთილის თემატიკა
საათების რ-ბა
ჩატარების დრო
რესურსები
გაკვეთილის ტიპი და აქტივობები
მიზნები და ამოცანები
მოსალოდნელი შედეგები
1







2







3







4







5







6







7







8







9







10







11







12







13







14







15
მასწავლებლის შეფასების კრიტერიუმები




მასწავლებლის ღირსება
კოდი #
პირადი საქმის მიხედვით
რიცხვი, თვე, წელი





















მასალას გადმოსცემს გასაგებად და მისაწვდომად












განმარტავს რთულ და გაუგებარ ადგილებს












გამოყოფს უმთავრეს ადგილებს












შესწევს უნარი საგნით დააინტერესოს აუდიტორია












იჩენს ყურადღებას აუდიტორიის რეაქციისადმი












სვამს კითხვებს, იწვევს მოსწავლეებს სადისკუსიოდ












მასალის გადმოცემისას იცავს ლოგიკურ თანმიმდევრობას












აქვს მეტყველების კულტურა, მკაფიო დიქცია და მასალის გადმოცემის ნორმალური ტემპი












შეუძლია აუდიტორიის დაძაბულობისა და დაღლილობის მოხსნა












შესწევს უნარი ისე გადმოსცეს მასალა, რომ მოსწავლემ მიღებული ცოდნა გამოიყენოს მომავალ პროფესიულ და საზოგადოებრივ საქმიანობაში












ახასიათებს საქმისადმი შემოქმედებითი მიდგომა და ინტერესი












კეთილმოსურნე და ტაქტიანია მოსწავლეების მიმართ












მომთმენია












მომთხოვნია












დაინტერესებულია მოსწავლეთა წარმატებით












ობიექტურია მოსწავლეთა ცოდნის შეფასებაში












პატივისცემით არის განწყობილი მოსწავლეებისადმი












განაწყობს საკუთარი პიროვნებისადმი მაღალი ერუდიციით, ქცევით და გარეგნობით


























































შედეგები უნდა იყოს კონკრეტული და
გაზომვადი. შედეგში უნდა აისახოს ცოდნა,
უნარ-ჩვევები დდამოკიდებულებები,რომელსაც მოსწავლე აითვისებს კურსის
გავლის შემდეგ. სასურველია, თუ ცალ-ცალკე
გამოყოფილი იქნება საგნობრივი და ზოგადი
კომპეტენციები.